Fundacja Razem do Sprawności

Szpital Szpital kiedyś i dziś

Szpital kiedyś i dziś

Zobacz aktualności z życia szpitala

1928 r.

Nieprzerwanie od 1928 roku budynek przy obecnej ulicy Kościuszki 14 w Jastrzębiu Zdroju, związany jest z działalnością medyczną.

Pierwszym gospodarzem budynku było Sanatorium Inwalidów Wojskowych i Powstańczych im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego, otwarcie Sanatorium odbyło się w październiku 1928 roku i było związane z 10. Rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości. Działalność sanatoryjna funkcjonowała tutaj nieprzerwanie do czasu okupacji hitlerowskiej. W tym czasie Sanatorium zostało przemianowane na Szpital Wojskowy służący armii hitlerowskiej. Po zakończeniu II Wojny Światowej budynek wrócił do swojej pierwotnej funkcji – znów gościł weteranów i powstańców.

1950 r.

Z początkiem lat 50. XX wieku budynek został przejęty przez Wojewódzki Zakład Rehabilitacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych, by w 1950 roku rozpocząć działalność ponownie jako Sanatorium dla Dzieci przyjmując na leczenie dzieci z chorobą Heinego-Medina, a także z choroba Little’a.

1952 r.

Wraz z wygaśnięciem epidemii choroby Heinego-Medina placówkę przemianowano na Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci przeznaczony dla najmłodszych mieszkańców Śląska ze schorzeniami neurologicznymi i ortopedycznymi.

Ciekawostka:
Budynek do dzisiaj nazywany jest przez mieszkańców Jastrzębia i całego Śląska – „Sanatorium Piłsudskiego”.

2023 r.

Dzisiaj budynek obecnego Szpitala dla Dzieci wyróżnia się na tle panoramy miasta Jastrzębia Zdroju. Niedawno została przeprowadzona termomodernizacja wraz z odnowieniem elewacji całego budynku.

Tajemnicze miejsca:
Kilka lat temu, podczas remontu jednego z pomieszczeń szpitala, została odnaleziona "ukryta sala operacyjna". Wyposażenie, które zostało tam odnalezione wskazuje, że sala mogła pamiętać jeszcze czasy początku II Wojny Światowej. 

Skip to content